Архітектурний проект і реалії будівництва.
Чи задумувались Ви коли-небудь чому споруди створені декілька століть тому збереглись і виконують свою функцію і сьогодні.
Звичайно це міцність будівельних матеріалів, правильний підхід до експлуатації, сприятливе навколишнє середовище, але в першу чергу це точність самої конструкції.
Гарна будівля повинна відповідати трьом принципам firmitas, utilitas, venustas, зазвичай відомий під оригінальним перекладом – сила, користь і краса.
- Силу, тобто довговічність будівлі визначає час, споруда повинна бути стійкою і залишатися в належному стані.
- Корисність – безперечна відповідність своєму призначенню.
- Краса – це естетичне сприйняття будівлі.
За словами Вітрувія (один із перших римських архітекторів), кожен архітектор повинен прагнути якнайкраще виконати усі ці атрибути.
Що ж допомагає проектантам створити довершені архітектурні форми і будівлі?
Так вірно, жоден будинок, споруда чи будь – яка найменша архітектурна одиниця не може втілитись без проекту – концептуальної ідеї відображеної на папері, детального планування, прорахунків, чіткого застосування норм будівництва і дій.
Що таке проектування, які є етапи проектування? На які деталі створення проекту потрібно звернути найбільшу увагу? Саме про це йтиметься у даній статті.
В першу чергу необхідно проаналізувати, придумати, прорахувати усі деталі, для того щоб кінцевий результат був надійний та довговічний. За допомогою архітектурного проектування формується і фіксується задум, описується соціальне призначення, створюється ідеальна модель матеріально-просторового середовища. Створюється окрема одиниця, котра вписується в комплексне архітектурне середовище.
Архітектурне проектування – це діяльність спрямована на створення нових просторових форм. У будівельній діяльності архітектурне проектування є одним із найважливіших етапів. Саме на цьому етапі описується і фіксується мета та призначення будівництва. Творчий та індивідуальний процес, результатом якого є покращення життя..
Найважливіше! Архітектурні проекти повинні бути реальними для втілення. Саме тому над створенням проекту працюють спеціалісти різної фахової підготовки, це і архітектори і конструктори з інженерами і будівельники. Кожен вносить свою лепту, забезпечуючи майбутнє якісне функціонування будівлі.
При проектуванні враховують усі фази створення та життя споруди для забезпечення нормального функціонування всієї території. Тут варто звернути увагу на важливість – ландшафтної архітектури. Ландшафтна архітектура – це проектування відкритих територій, орієнтирів та структур для досягнення екологічних, соціально-поведінкових чи естетичних результатів. Саме ландшафтна архітектура доповнює увесь комплекс заходів щодо архітектурного проектування.
Отже етапи архітектуроного проектування і стадії проекту.
Архітектор повинен відразу враховувати загальне планування, всі необхідні інженерні системи і якщо є можливість, заховати це в архітектурних формах або навпаки, підкреслити використавши певні інженерні елементи.
Архітектурне проектування це поетапний процес, який розпочинається з передпроектної розробки, тут збирається і аналізується вся інформація по об’єкту, затверджуються завдання для проектування. Одержуються дозвільна документація на будівництво, аналізується топографічне знімання і створюються обмірювальні креслення.
Другий етап – концепція. Під концепцією розуміємо розроблення об’ємно-планувальних рішень, та основних техніко-економічних показників об’єкта нерухомості, а також визначення варіантів функціонального зонування.
Концепція, як другий етап архітектурного проектування, дає можливість оцінити потенціал створюваного об’єкта і чітко окреслити подальшу роботу. Отримати загальне уявлення про проектований об’єкт, зробити загальну оцінку – необхідно саме на цьому етапі архітектурного проектування. Також на даному етапі можемо уявити і оцінити наскільки вписується об’єкт в теперішнє архітектурне середовище.
Після створення концепції розробляється ескізний проект, тут замовник отримує чітке уявлення про майбутню будівлю. До складу ескізного проекту належать:
- схема генерального плану з прив’язкою будинку і споруд
- схема благоустрою території
- плани поверхів
- фасади в кольорі
- схеми розрізів
- перспективні зображення.
Наступним етапом є робочий проект – тут розробляються конструкції усіх елементів споруди, водопостачання, каналізація, опалення, вентиляція, електромережі, пояснювальна записка та допоміжна документація.
Робочий проект складається з:
- генерального плану
- пояснювальної записки
- паспорту зовнішнього вигляду фасаду
- конструктивних рішень
- рішень з водопостачання
- також вирішення інших технічних завдань
Завершальним етапом архітектурного проектування є авторський нагляд, котрий втілюється на етапі будівництва споруди. Під час авторського нагляду здійснюються регулярні виїзди на об’єкт для контролю і забезпечення відповідності проектних рішень будівництву.
Під час авторського нагляду перевіряються:
- ніші та отвори для інженерних мереж (водопостачання, електропостачання, газифікації, слабострумних мереж)
- у випадку необхідності вносяться необхідні корективи в проектно-кошторисну документацію
- контролюється виконання будівельних роботів згідно архітектурного проекту.
Також варто розповісти, про види архітектурного проектування.
Розрізняють: типове, індивідуальне і експериментальне проектування.
Типове проектування – це створення проектів будівель і конструкцій одного типу призначених для багаторазового будівництва і виробництва.
Індивідуальне проектування – розробляється згідно персональних побажань замовника і з урахуванням, конкретних, особливостей кожного об’єкту. Перевагою індивідуального проектування є можливість реалізації переліку особистих вимог клієнта.
Експериментальне проектування створюється для перевірки на практиці нових прогресивних науково-технічних розробок у сфері містобудування.
Врахувавши усі вище зазначені аспекти і передумови кожен може вибрати для себе який вид і тип проектування необхідний саме йому. Проте з упевненістю можемо сказати що аналіз і правильний концептуальний підхід до створення архітектурного проекту – запорука успіху і легкого майбутнього будівництва.

