У чому полягає авторський та технічний нагляд. 

Детально про різницю між авторським та технічним наглядом, та чому вони потрібні для кожного об’єкту.

Багато хто думає що робота проектанта закінчується після видачі усіх документів замовнику. А може все тільки починається?

Насправді після архітектурного етапу і затвердження усієї документації починається процес реалізації. Втілення архітектурного проекту в реальну споруду це наступний етап створення будівлі загалом.

Будівельний процес це комплекс заходів котрі потрібно постійно контролювати і перевіряти, своєчасно озвучувати правки і вносити корективи.Такі зауваження і виправлення здійснюються під час проведення авторського і технічного нагляду. 

Чому  авторський та технічний нагляд покращує процес будівництва?

У чому різниця між авторським та технічним наглядом?

Технічний нагляд – це перевірка об’єкта нерухомості на якість, надійність та довговічність, відповідність нормам безпеки і технічним стандартам, що завершується надання дозволу на здачу будівлі в експлуатацію.

Авторський нагляд – це контроль авторів архітектурного проекту за відповідністю будівельних робіт до створених робочих креслень, технічних характеристик і художніх замислів, зафіксованих у проектній документації. 

Детальніше про авторський нагляд.

За допомогою здійснення якісного авторського нагляду процес будівництва набуває більш відповідального характеру. Авторський нагляд починається із визначення особи чи групи осіб котрі власне здійснюватимуть безпосередні виїзди на будівництво. 

Представниками  групи авторського  нагляду  відвідують об’єкт згідно з попередньо узгодженим планом-графіком або за викликом замовника.

Створюється спеціальний журнал для авторського нагляду в якому безпосередньо робляться усі відмітки, зауваження і вносяться пропозиції представником групи авторського нагляду. 

Ознайомлення усіх зацікавлених осіб (замовник, підрядник і власне проектна організація) із деталями авторського нагляду здійснюється під розписку у трьох екземплярах.

Проведення авторського нагляду забезпечує перевірку ніш і отворів для таких інженерних мереж:

 • внутрішніх, водопостачання, водовідведення
 • внутрішньобудинкових, електропостачання, електроосвітлення
 • котельні або індивідуального теплового пункту
 • слабострумних (домофони, шлагбауми, телекомунікаційні мережі)
 • газопостачання.

Також під час авторського нагляду здійснюються:

 • регулярні виїзди на об’єкт
 • підготовка комерційних пропозицій із зазначенням усіх зауважень
 • розв’язання питань по проектній документації, що виникають у процесі будівництва;

Якщо ж трапляється таке, що особа котра здійснює авторський нагляд знаходить відхилення від проектних рішень, під час будівництва, і підрядник відмовляється усунути їх, про це обов’язково необхідно повідомити замовника і відповідну інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю для застосування необхідних заходів відповідно до законодавства.

Проведення авторського нагляду в багатьох випадках не є обов’язковим. Проте існує чимало об’єктів, коли без здійснення авторського нагляду унеможливлюється будівництво споруди через складність виконання архітектурного задуму.

Технічний нагляд

Група проектантів чи окремо визначена людина для здійснення технічного нагляду відстежує якість і послідовність виконання будівельних робіт. Як правило технічний нагляд здійснюють інженери різних спеціальностей (Інженери з водопостачання, інженери-будівельники, інженери-електрики, інженери з тепло газопостачання), все залежить від поставлених завдань.

Основними завданнями технічного нагляду є:

 • перевірка наявності сертифікатів, лабораторних та інших необхідних досліджень, а також якості будівельних матеріалів і обладнання.
 • забезпечення контролю над дотриманням правил зберігання, складування і транспортування матеріалів, обладнання та інших витратних компонентів. Важливо зазначити, що забороняється використовувати матеріали, котрі неправильно зберігалися. 
 • узгодження послідовності проведення робіт згідно з нормативними актами та проектною документацією, контроль відповідності результатів виконаних будівельних робіт проектним вимогам.
 • інспекція  точності розташування конструктивних елементів.
 • перевірка співпадіння виконуваних робіт усім вимогам, котрі висуваю державні або місцеві органи.
 • контроль і доопрацювання виявлених помилок у проектній документації.
 • повідомлення відповідних державних органів при виникненні аварійних ситуацій.
 • контроль за дотриманням гарантій, а також термінів і обсягів робіт

Специфіка здійснення авторського та технічного нагляду залежить від специфіки об’єктів, умов і масштабів будівництва,  складності та унікальності споруди. Авторський та технічний нагляд важливі складові архітектурного проектування і створення містобудівного середовища загалом.