Що таке ескізний проект? Ескізним проектом називають певний етап у проектуванні будівлі. Під час нього потрібно визначити її головні параметри. До них належать загальна площа, а також поверховість і площа самої будівельної конструкції. Також у рамках ескізного проекту заведено формувати стилістику об’єкта та його об’ємно-просторове вирішення.

Це найбільш творча стадія. Саме під час неї архітектор часто пропонує різні варіанти, згідно з якими можна реалізувати побажання клієнта. Коли цей проект розробляється, необхідно визначитися з конструктивною схемою будівлі, а також основними матеріалами, які потрібно буде використати під час будівництва.

Одна з основних задач ескізного проекту – зробити прообраз об’єкту, який планується створити. Розробляючи проект, спеціаліст визначить контури майбутньої будівельної конструкції – завдяки цьому замовник зможе краще уявити об’єкт. Таким чином, можна зрозуміти головні риси майбутньої будівлі та проаналізувати, як далі використати ці дані в роботі.

 

ЩО ВАРТО ЗНАТИ ПРО ЕСКІЗНИЙ ПРОЕКТ?

 

Дехто недооцінює цей етап, але він доволі важливий при проектуванні будівель. Саме в ескізах зображуються ті планування об’єкту, які можливо втілити. На цій стадії створюється 3D-модель. Завдяки їй замовник зможе візуалізувати майбутню будівлю та переконатися в тому, що її зовнішній вигляд і внутрішня конструкція (планування) вибрані правильно.

Саме такий проект вважають певною відправною точкою, яку слід використовувати для того, щоб потім розробити робочу документацію. Також його можна застосувати для роботи, коли проектування має тільки одну стадію. Тоді ескізний проект додатково не буде ділитися на окремі розділи, а виконається інакше.

Сьогодні фахівці з архітектури пропонують будівництво різноманітних конструкцій (іноді будівлі мають навіть незвичайні форми, а при їхньому зведенні використовується багато різних матеріалів). Особливості будівництва залежать від того, що бажає замовник і який передбачається бюджет. Через це може змінюватися кількість і вид креслень, які належать до проекту. Варто зважати на вид і складність проектування майбутньої будівлі.

Важливо розробляти ескізний проект, враховуючи містобудівну документацію, що існує в момент розробки. Також обов’язково слід зважати на архітектурно-планувальне завдання та вимоги охорони природного оточення. Після того, як органи містобудування й архітектури схвалять або затвердять проект, він буде вважатися підставою для того, щоб надалі розробляти проектну документацію.

 

Чому ескіз проекту важливий і для підрядників, і для замовників?

 

Якщо грамотно його скласти, то:

 • замовник зможе показати свої побажання у конкретних формах креслення;
 • будівельники матимуть уявлення про те, якого результату від них хочуть;
 • проект допоможе узгодити побажання замовника з нормами будівництва;
 • ескіз проекту стане підставою для створення попереднього кошторису на будівничий процес;
 • можна буде краще та зручніше контролювати всі витрати.

 

Що слід врахувати?

 

На етапі ескізного проекту має закладатися значна кількість різної інформації. Спеціалісти повинні врахувати багато нюансів і дрібниць, на які звичайні люди могли би просто не зважати. Тож в ескізах:

 • є відомості про всі фасади;
 • визначають головні колірні рішення об’єкта;
 • створюють планування поверхів;
 • вказують розміри всіх приміщень, а також загальну площу будівлі;
 • визначають конструкцію фундаменту й стін;
 • ухвалюють важливі інженерні рішення.

Якщо мета – запроектувати будівлю з незвичайною конструкцією, то потрібно передбачити нетипові елементи, вказавши їх у номенклатурі. Це можуть бути балюстрада, елементи, виконані ковалями та столярами, архітектурні деталі фасадів тощо.

 

Які дані потрібно для початку проектування ?

 

Головні вихідні дані, які необхідні для того, щоб розробити ескізний проект:

 • документ, який буде підтвердженням права оренди чи власності на потрібну земельну ділянку;
 • топографічне знімання, де нанесені сусідні будівлі, межі ділянок і інженерні комунікації;
 • інформація про розташування «червоних ліній»;
 • завдання на проектування;
 • кадастровий план.
 • геодезичний аналіз ділянки
 • геологічний аналіз ділянки

Проект ескізний повинен враховувати завдання на проектування та містити принципові рішення з екологічними, функціональними, містобудівними, художніми та архітектурними вимогами. Він має підтверджувати, можливість створення потрібного об’єкту, і визначення його вартості. Щоб обґрунтувати прийняття певного архітектурного рішення іноді додатково здійснюються конструктивні, а також інженерно-технічні розробки. Це може вказуватися в пояснювальній записці проекту та у складі його графічної частини.

 

Чому варто звернутися за допомогою до професіоналів?

 

Коли немає дизайн-проекту та його важливої ескізної складової, виникає багато труднощів. До того ж якщо документацію буде готувати аматор, це може обійтися дорожче. Щоб не витрачати кошти марно й отримати грамотний ескізний проект будинку, варто звернутися до фахівців.

Досвідчена команда вразить вас своїм професіоналізмом і візьме всі клопоти на себе. Спеціалісти правильно розроблять проектно-технічну документацію для вашого об’єкта. Зокрема, архітектори виконають ескізне проектування, маючи спеціальні дозвільні документи. Завдяки цьому ви зможете отримати уявлення про майбутню будівлю і при потребі спільно з фахівцями внести необхідні корективи.